A fogászati beavatkozások során a szájnyálkahártya egyéb bőrfelülethez hasonlóan számos irritáló és allergizáló anyag expozícióját kénytelen elviselni, ennek során fogászati allergia, pontosabban fogászati fémallergia vagy fogászati műanyag allergia alakulhat ki.

Alsó végtag nagyizületi protézis műtét előtt álló betegeknél - különösen amennyiben régebben fémcsatok, bizsu ékszerek érintések helyén  viszketés vagy pirosodás lépett fel, vagy ismert fogászati anyagokkal kapcsolatos allergiát mutattak ki - célszerű a fémallergia szélesebb körű tesztelése, melyet laboratoriumunkban el tudunk végezni. 

 

 

A fogászati kezelésen megjelenő páciensek egy része nem tudja magáról, hogy a kérdéses anyagokra, melyekből a pótlása készülni fog, allergiás-e vagy sem!

A fogászati kezelés megkezdése előtt elvégzett fogászati allergia, vagy fémallergia szűrővizsgálattal megkímélhetjük a betegeket a későbbi kellemetlenségektől, vagy ha a tünetek kialakultak, a teszt elvégzését követően lehetőség nyílik a megfelelő anyag kiválasztására.

Amellett, hogy számos fém /Nátrium, kálium, kálcium stb../ szervezetünk fontos építőeleme és önmagában nem képez veszélyt szervezetünk számára, sok fém képes immunreakciót elindítani ami látványos tünetekben nyilvánul meg akár a bőrön, akár a szájnyálkahártyán.

 

Fogászati akrilátok illetve fogászati műanyagok:

A fogászati beavatkozás során leggyakrabban használt protetikai  műanyagok:

  • Monofunkciós akrilátok,
  • Polifunkciós akrilátok,
  • Akrilátos és metakrilátos poliészterek,
  • Polifunkciós akrilát-aktivátorok,
  • Fogászati összetett gyanták,
  • UV abszorbeálók,
  • Impregnáló -gyantahordozó,
  • Konzerválók

 

Műanyagallergiára utaló tünetek a szájban és a száj körüli régióban:

  • szájnyálkahártya- égés,
  • szájszáradás,
  • a pótlások mellett vöröses elszíneződés,
  • szemhéj-ajak duzzanat,
  • erősen viszkető kiütések a szájban és a száj körül.

 

A tünetek mind a fémallergiánál, mind a műanyagallergiánál pár nappal a pótlás behelyezése után jelentkeznek, eltávolítása után rövid idővel megszűnnek, visszahelyezése után újból megjelennek.

Kolofóniumot a lenyomat anyagok, polírozó szerek tartalmazhatják. Eugenolt /szegfűszegolaj/ különböző fogászati kezelőszerek, cink-oxidos cementek tartalmazzák.

Fontos megemlíteni, hogy egyre gyakoribb a fényrekötő tömőanyagok késői allergiás reakciója!

 

Fémallergia tünetei a szájban és a száj körüli régióban :

Fémes íz érzés, csökkent nyáltermelés, nyálkahártya irritáció, sötét elszíneződés a pótlás mellett.

A különböző fogászati fémek a szájban és a szájnyálkahártyán okozhatnak allergiás tüneteket. Ezen kívül a protézisekben felhasznált fémek is okozhatnak fémallergiát.

 

Fémallergia

 

(A  felsorolt tüneteket nem csak fémallergia, vagy műanyag allergia okozhatja, egyéb megbetegedés is lehet ezért javasoljuk, hogy a tünetek megjelenésekor forduljon orvosához!)

 

Az allergiavizsgálatról:

 

Epicután teszt allergia

Fémallergia teszt

A fogászati fém segédanyagokkal szembeni allergiás reakciók kimutatása epicutan teszttel történik.

A vizsgálatokhoz a teljes fogászati fémsort (27 db) használjuk.

Fogászati fémek:

  • Nikkel,
  • Króm, Kobalt,
  • Ezüst,
  • Arany,
  • Amalgán,
  • Higany,
  • Zirkónium, stb.

A legsűrűbben előforduló fémötvözetek anyagai közül a nikkel az egyik legallergénebb. A nikkelérzékenységhez társulva palládium és réz kontakt allergia is megfigyelhető. Ezek pozitivitását elsősorban a kereszt-reaktivitás magyarázhatja.
A higanyvegyületek allergizáló hatása elsősorban az amalgám tömések kapcsán merül fel. Az amalgám arany-, ezüst-, réz-, cink- és óntartalma is részt vehet a nyálkahártya tünetek kialakulásában. Az arany allergizáló hatása mérsékelt, de az aranysók erősen érzékenyítenek.

A vizsgálat menete:

A tünetmentes páciens hátbőrére a gyanúba vett antigének standard mennyiségét felhelyezzük tapasz formájában. A próba értékelése 48 majd 96 óra múlva történik és a kontakt allergének tesztelésekor a 7. nap reakciója is értékelendő.

A teszt értékelésében az időrendben megjelenő bőrreakciók intenzítása alapján minőségi különbséget tesznek.A szenzibilizáción alapuló bőrválasz a megfigyelés során fokozódó íntenzítású.

Mind környezeti standard sorban, mind a fogászati standard sorban vannak olyan antigének, melyek azonnali érzékenységet váltanak ki. Ezek leolvasása a 20. majd a 40. és a 60. percben történik. 

A vizsgálat végén hivatalos laboratóriumi pecséttel ellátott leletet adunk át, majd a páciens felvilágosítása szóban is megtörténik, valamint az anyag irritáló vagy toxikus hatását jelző allergénről részletes, írásos tájékoztatót is adunk.

 

A kiértékelést szóban megbeszéljük és írásban is átadom a lelet mellé egy tájékoztató formájában!

A vizsgálatot én Szoboszlai Istvánné komoly szakmai háttérrel rendelkező Labordiagnosztikai analitikus végzem.

Várom kedves pácienseimet bejelentkezésre:

Bejelentkezés: 06-20-8708-600 vagy foglaljon egyszerűen időpontot a weboldalon.

Rugamas munkaidő, bejelentkezés minden nap megbeszélés szerint!

A Mikrobiom!

mikrobiom

Már az ókori Kínban, azt tartották az orvosok: A HALÁL A BELEKBEN LAKOZIK!
MI a XXI. SZÁZADBAN JUTOTTUNK EL IDÁIG!

Mi is a Mikrobiom?

A MIKROBIOM tulajdonképpen EGY LÉTFONTOSSÁGÚ SZERVÜNK, EGY ÖKOLÓGIAI RENDSZER, olyan baktériumok gombák , archeák  /ősbaktériumok/ összessége amelyek bennünk, rajtunk,velünk élnek. SZEREPÜK:  AGYMŰKÖDÉS szabályozása, IMMUNRENDSZER szabályozása, IDEGRENDSZER szabályozása. (pl. ha stresszesek vagyunk a kóros baktrérum érzékeli a stressz hormont és fokozatosan termelődik.)

A mikrobiom hálózatot alakít ki a bélcsatornában és a bőrön. Csak a bőrön 500 különböző fajt tudtak azonosítani genetikai szekventálással. A mikrobiom olyan mint az ujjlenyomat, mennyisége állandó, egyesek szerint ez a második génállományunk.

A belekben összesen 10 trilliónyi baktérium, gomba és vírus található. Ezek alkotják többek között a bélflóra anyagát. Ma már bizonyított tény, hogy a szervezetben keletkező gyulladások többségét a bélflóra pusztulása okozza. Ha ez a mikrobiális egyensúly felborul, a megváltozott körülmények miatt a kórokozó baktériumok szaporodnak fel a bélben /rossz baktériumok/.  Ezek folyamatosan károsítják a bélfal sejtjeit, így  a bélfalnak gyengül az emésztő és tápanyagfelszívó képessége...OLVASS TOVÁBB >>>

Azért, hogy tisztában legyünk emésztésünkkel:
ÉTELINTOLERANCIA VIZSGÁLATOT AJÁNLOK MINDENKINEK!  

Kérdéseivel és problémájával keressen nyugodtan!

Ne halogassa a kivizsgálást!

Tovább

Szoboszlai Istvánné
Orvosdiagnosztikai analitikus

SZÓKRATÉSZ mondta: A LEGNAGYOBB ÉRTÉK NEM AZ, HOGY ÉLÜNK, HANEM HOGY EGÉSZSÉGESEN ÉLÜNK!

Ekcéma

Ekcéma

Jaj, jaj segítség! Viszketek!

Az őszi időszakban a nemcsak a gyermekeink bőrén  jelentkeznek kiütések, hámlásos elváltozások, hanem a felnőttek testén is. Ezen elváltozások többnyire ekcémára, illetve atópiás elváltozásra utalnak.
Az ekcémás bőrbetegségek többnyire valamilyen környezeti hatás eredményeképpen jön létre. Ez a környezeti hatás lehet kontakt  irritációt kiváltó anyag /savak, lúgok, szerves oldószerek, mosószerek /,vagy valamilyen allergiás mechanizmust kiváltó anyag, amely kontaktusba kerül a bőrrel. Ezen allergének száma a technika- a gyógyszeripar, élelmiszeripar,és a kozmetika ipar fejlődésével változnak. Az utóbbinál közrejátszik az éppen aktuális "divat" irányzat is.
  Az ekcéma tulajdonképpen a bőr gyulladása, amelyben a bőr hámlik, száraz, piros erősen viszket és olykor nedvedzik.
Az atópiás ekcéma öröklött hajlamon alapuló betegség, melynél a családban rendszerint van valaki aki esetleg szintén atópiás, vagy szénanáthás vagy esetleg asztmás. Tünetei az életkorral változnak, leginkább a karokon, lábon, kézen és a nyakon jelenik meg a tünet. Jellemzően a viszketés és a száraz bőr mindig jelen van ami igen megkeseríti mind a gyermek, mind a szülő életét. Az atópiás kisgyermekek gyakran allergiásak a levegőben szálló porokra vagy intoleránsak bizonyos élelmiszerekre. Az ilyen gyermek családjára tartós nyomás nehezedik. Ezért kell kellően kivizsgálni ezen eseteket. 
Ekcéma gyerek
Amennyiben észleli magán a fenti ekcémás tünetek bármelyikét, kérem jelentkezzen nálam vizsgálatra! 

Elérhetőség, bejelentkezés

Az allergiai laboratórium egészségpénztár elfogadóhely.

Minden típusú egészségpénztárral szerződésben állok. Kártyát nem tudok elfogadni, a vizsgálatról számlát állítok ki, minden esetben.

Telefon

Telefon

+36 20 9708 600 +36 20 9708 600
Cím Cím
Székesfehérvár, Fiskális út 65.
(Bejárat: Gyógyszertár mögötti kovácsoltvas kapu).
V. kerület, Budapest, Kossuth Lajos utca 2/b félemelet
(A rendelő gombot kell nyomni)

Fontos információ

Amennyiben a honlapon megtalálható bármilyen tünetet észlel önmagán, akkor mindenképpen forduljon először orvosához, mivel a tüneteket nem csak allergia, candida, ételintolerancia, lisztérzékenység okozhatja hanem egyéb megbetegédés is ezért fontos, hogy konzultáljon orvosával!

A konzultáció eredményeképpen orvosa javasolhatja a laboratóriumi vizsgálatokat.

A vizsgálatok eredményével együtt a pácienst visszaküldjük az őt küldő orvoshoz.

Fekete DIVAT

FEKETE A DIVAT, VIGYÁZAT VESZÉLYES LEHET!
Fekete divat 
Hölgyek figyelem!
 

Nemcsak az egészségünkre kell figyelni,hogy egészségesek és szépek maradjunk. Ma már arra  is ügyelni kell, hogy milyen színű anyagból készülnek a ruháink, fehérneműink. Hiába van pamutból az anyag ami a testünkhöz ér ha a súlyos ekcémát okozó fekete festékkel színezett.

Fontos arra is ügyelnünk, hogy milyen hajfestéket használunk!
A fémek után ugyanis a leggyakoribb környezeti allergén a parafeniléndiamin /PPD/ nevű festékanyag. A PPD-nek csaknem száz éve ismert allergizáló hatása, ekcémát és bőrgyulladást okoz. Ezt a súlyos ekcémát okozó anyagot a kozmetikai festékekhez használják, többek között hajfestékekben /a szőke hajfestékben is/ szempillafestékekben, szempillaspirálban, fekete szemceruzában illetve fekete szemhéjtusban is előfordul. Szennyezőanyagként az un. "fáradt olajban" is megtalálható.
Sajnos a hennát is, ami egy növényi eredetű hajfesték PPD-vel dúsítják a sötétebb szín eléréséhez. Ezért akinek ekcémát okoz a parafeniléndiamin olyan hennát vásároljon, ami PPD mentes.
Továbbá textíliák, /fehérneműk/ bőrök, gumianyagok /sportruhák/ sötét színre való festésnél is alkalmazzák a parafeniléndiamint.
A PPD okozta  ekcémás elváltozás megjelenési helye hajfestés esetén a hajas fejbőr, szempillafestéskor vagy szemfestéskor a szemhéjak gyulladása a jellemző. Ekcémát okozhat például a fekete harisnya viselése is, főleg a térdhajlatban okoz ekcémás elváltozást
Hölgyek, Nem minden a divat, fő az egészség!
Fekete ruhák